środa, 25 marca 2015

Twoje oczko w głowie :)


Nim rzeczywiście tak się stanie proponuję zajrzeć do wybranych przeze mnie inspiracji i przepisów diy.

Wielu z nas budowa oczka wodnego napawa lekkim stresem i wątpliwościami. Zwłaszcza kiedy mamy mały ogródek i niewiele czasu na pielęgnowanie naszego stawu. A są też tacy, którzy mają jedynie balkon a w marzeniach siedzą nad wodą i słuchają jej plusków...  :) Dziś pokażę Wam, że posiadanie oczka możliwe jest zarówno dla właścicieli małych ogródków jak też wyłącznie balkonów. 

Jak każdy staw, Wasze oczko będzie wymagało trochę wkładu, ale będzie to i tak jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Ta namiastka prawdziwego stawu stanie się dla Was nie tylko elementem dekoracyjnym ale też wspaniałą atrakcją, zabawą i nauką nowych rzeczy.

Chciałam Wam zaproponować dzisiaj dwa rozwiązania. Jedno dla właścicieli ogródków, drugie dla tych, którzy mają do dyspozycji wyłącznie taras lub balkon.


Zacznijmy od pierwszego pomysłu.


Będziecie potrzebować: 
 • szpadel ogrodowy
 • rollborder /palisada drewniana/drewniane paliki
 • duży pojemnik na wodę
 • sznurek lub szpagat
 • worek jutowy
 • doniczki do roślin wodnych  lub siatka
 • roślinki
 • piasek , żwir

Wykonanie oczka:

1. Kopiemy dół w ziemi o średnicy ciut większej, by wokół pojemnika zmieściły się nasze paliki. Do wykopu wkładamy nasz pojemnik i sprawdzamy poziomicą czy leży równo. W razie potrzeby wyrównujemy poziom piaskiem lub kamyczkami. Pojemnik otaczamy naszymi drewnianymi palikami lub rozwijanym rollborderem. 


2. Paliki muszą ściśle przylegać do pojemnika na wodę, dlatego zwiążmy je na chwilę sznurem. Jeśli są nierówne, dobijmy je młotkiem, by wszystkie były tej samej wysokości. Jeśli między trawnikiem a oczkiem została szczelina, usypujemy ją ziemią i ubijamy, by nasze paliki sztywno przylegały do oczka. 


3. Jeśli jest ok, zdejmujemy sznurek i przystępujemy do urządzenia wnętrza oczka. Do zbiornika wrzućmy kilka polnych kamieni lub klinkierowych cegieł, by tworzyły piętra dla naszych roślinek. Pamiętajcie, by nie używać to tych celów cegieł betonowych ani wapiennych. Będą reagować z wodą.4. Teraz możemy osadzić w oczku nasze roślinki. Jeśli uda nam się zdobyć roślinki samodzielnie to pamiętajmy, by osadzać je właśnie w tych doniczkach, a korzenie obsypać żwirem lub piaskiem. Dobrze jest całość owinąć workiem jutowym, dzięki temu woda będzie swobodnie docierała do korzeni naszych roślinek, natomiast do oczka nie będzie wymywała się z nich ziemia. Dzięki temu oczko dłużej pozostanie czyste. Kupując roślinki w sklepie ogrodniczym bądź allegro otrzymacie doskonale zapakowane roślinki wraz z instrukcją ich osadzenia w oczku. Poradźcie się sprzedawcy, jakie roślinki możecie kupić do własnego oczka. No i nie zapomnijcie napełnić go wodą :)))
Teraz biorę się za przepis na malusie przenośne oczko dla balkonomaniaków. 

Takie oczko może zrobić i prowadzić nawet dziecko przy niewielkiej pomocy dorosłego :) Ale to chyba dobry znak, co? 

Wystarczy nam do tego duża donica, gazon o dużej średnicy lub misa. W zasadzie może to być dowolne szczelne naczynie o dużej średnicy i głębokości ok 40 cm. A samo wykonanie jest już banalne. Na dnie ułóżmy cegły lub żwir. Pięknie będą wyglądać też większe kamienie. Pamiętajmy o zróżnicowaniu wysokości podłoża. Potem zostaje już tylko wstawić roślinki w koszach i napełnić nasz zbiornik wodą. Proste?? Proste.

Poniżej kilka inspiracji. Która się podoba???
zdj. pinterest, leroy-merlin


3 komentarze :

 1. Pomysł na oczko w ogrodzie chyba zgapię:) tej wiosny biorę się za nasz nowy ogród, a ta dekoracja nie dość, że ładnie wygląda, to nie wydaje się aż tak ciężka do zrealizowania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeznaczyłam weekend własnie na to. Jeśli mi się uda, wrzucę zdjęcia. Ola, mam nadzieję, że też się pochwalisz swoim :) Wykonanie banalne!

   O kurde, roślinek nie zamówiłam!!!

   Pozdrawiam!!

   Usuń
  2. Ja przeznaczyłam weekend własnie na to. Jeśli mi się uda, wrzucę zdjęcia. Ola, mam nadzieję, że też się pochwalisz swoim :) Wykonanie banalne!

   O kurde, roślinek nie zamówiłam!!!

   Pozdrawiam!!

   Usuń