poniedziałek, 16 marca 2015

Słoneczna strona mieszkania...

Nareszcie!

Nareszcie przyszły te dni, kiedy mogę wziąć się za sprzątanie balkonu.
Nareszcie będę mogła przymierzać meble, które nadają się do letniego odpoczynku na świeżym powietrzu.... Zastanawiać się, co zrobić by zachęcał do przesiadywania w ciepłe słoneczne popołudnia i pachnące letnie wieczory.

Każda pora dnia jest dobra na odpoczynek na balkonie.
W ciągu dnia można wyciągnąć książkę lub obserwować otoczenie, spoglądać, czy dziecko w ogródku nie rozrabia, pielęgnować miniaturowe pomidorki, mówić do kwiatków ... Wieczorem wspominać pierwsze zakochane i romantyczne chwile z naszą Połówką...
Najbardziej jednak lubię siadać na nim wcześnie rano, kiedy dzień się budzi. Jeszcze przed śniadaniem... Trzymając w dłoni jedynie kubek ciepłej herbaty. Siadam wtedy pod kocem i wsłuchuję się w to, co przynosi poranek.

Dlatego właśnie aż cała się trzęsę, kiedy myślę o tym, że za chwilę zabiorę się za urządzanie tego najmilszego w całym domu miejsca...
Przeszukuję wieczorami internety w poszukiwaniu pomysłów, roślinek, wzorów, krzeseł, podestów tarasowych, dywaników, mat osłaniających balkon, rolet, oświetlenia balkonu, markiz, etc.
Wrzucam dziś i dla Was kilka pomysłów. Ja już swój mam i podzielę się z Wami już wkrótce :) 
Będzie miejsce do posiedzenia, do zjedzenia, do zabawy, do wypoczynku... Musi być przyjazny dla dorosłych i dzieci :) I musi być miejsce na pranie. Musi być, choć nie znoszę widoku prania na balkonie :) Nie dość, że widok suszących się kolorowych skarpet nie zachwyca, to zabiera jeszcze masę miejsca. No ale cytując znaną polską poetkę ... taki mamy klimat...

Co będzie potrzebne do urządzenia wygodnego balkonu???

1. Coś do siedzenia. 
Może być to pierwszy lepszy zestaw z marketu budowlanego. Możemy wykorzystać modne od kilku lat palety EURO lub skrzynki. Mogą to być składane krzesła, taborety, pufy. Najlepiej sprawdzą się zaimpregnowane meble drewniane, metalowe lub wiklinowe, gdyż są odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli korzystamy z tapicerowanych siedzisk lub poduszek, musimy brać pod uwagę fakt, że w czasie deszczu, trzeba będzie gdzieś to uprzątnąć.
2. Stolik.
Lub pufa. Wszystko zależy od tego, jak zamierzasz spędzać na balkonie czas. Jeśli opalasz się lub czytasz, wystarczy pufa, gazetnik lub półka na książkę. Jeśli czasami spożywasz posiłki, stabilny stolik będzie bardziej odpowiedni.
3. Oświetlenie.
Dodaje ciepłego klimatu i oświetla balkon, kiedy spędzamy na nim czas wieczorem. Ja w tym roku zakupiłam solarną girlandę świetlną, dodatkowo ustawię lampiony. Będzie miło :)
4. Podłoga. 
W zasadzie wystarczy zwykła posadzka z gresu. Jeśli lubisz, możesz położyć na nią chodniki, jednak te mogą być mało praktyczne w sprzątaniu. Opcją jest też wykładzina zwana sztuczną trawą. Najwygodniejsze wydaje mi się jednak zastosowanie podestów tarasowych lub desek. W Leroy można je kupić czasami już od ok. 2 zł za sztukę. Należy jednak pamiętać, by po zakończeniu sezonu  taką podłogę zdemontować i przechować w pomieszczeniu. Oryginalnym rozwiązaniem będzie założenie na balkonie... trawnika. Można wykorzystać do tego rolowaną trawę, otoczaki, grys, deski... Z tymże, trzeba mieć pewność, że balkon utrzyma taką ilość "towaru". Ale efekt wizualny gwarantowany!!
5. Rośliny.
Bez nich nie da się urządzić przytulnego balkonu. Jest mnóstwo sposobów, by otoczyć się roślinami: od wolnostojących donic i skrzynek (najpiękniejsze będą te drewniane lub metalowe), przez zawieszane na balustradzie, do koszy podwieszanych na suficie lub ścianach. Można umocować też kratki dla roślin pnących. Hitem ostatnich lat są miniaturowe sadzonki warzyw lub owoców: krzaczaste lub kolumnowe. Wygooglujcie. Super sprawa.
6. Osłonięcie się od ulicy lub sąsiadów.
W sklepach dostępne są gotowe osłony na metry, wykonane z poliestru. Można też znaleźć osłony i maty bambusowe, słomiane, wrzosowe, etc. Można użyć do tego pnących roślin...
7. Ochrona przeciwsłoneczna lub deszczowa.
Jeśli nie macie na balkonie żadnego zadaszenia, przyda Wam się parasol...
8. Feria kolorów.
Od tego jest wiosna i lato, by się nimi cieszyć. Nie da się być smutnym w otoczeniu kolorowych poduch, kwiatów i doniczek, prawda???

Uwaga właściciele malutkich balkoników!!!
Kilka uwag, które pozwolą Wam zaoszczędzić i tak mały metraż na balkonie.
  • Wybierajcie składane meble. Krzesła składane są ogólnodostępne. Ze stolikiem trzeba będzie się trochę naszarpać, by znaleźć ten odpowiedni. Proponuję tu stoliki półokrągłe lub składane, np. http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50258667/
  • Pranie - tak znienawidzone przeze mnie - wieszajcie na suszarkach sufitowych lub ściennych, lub wybierajcie zawieszane na balustradzie. Wtedy całą podłogę macie dla celów wypoczynkowych.
  • Roślinki zawieszajcie na balustradach lub ścianie. Mogą to być też wiszące kosze. 
Ok, teraz już koniec czytania. Zapraszam do oglądania. Uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach: DUUUŻO ZDJĘĆ!
żródło: murator, castorama, ikea, i inne internety polskie i zagraniczne :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz